Ciekawostki

Tajemnice gumki
[źródło: Papierniczy Świat]

Pod koniec maja 1876 roku do Liverpoolu dotarł ładunek Henry'ego Wichkhama, któremu udało się przemycić nasiona drzew kauczukowych w ... krokodylich skórach. Rzucając się w oczy, wielobarwne gumki o kształtach zwierząt czy owoców świetnie pasują do piórnika szkolnego ucznia, nie są jednak zbyt przydatne w specjalistycznych celach. Stanowią raczej ozdobę niż profesjonalne akcesoria. Dla zawodowych grafików, kreślarzy czy architektów niezbędne są materiały dające gwarancję użyteczności.

Wiadomo, że gumy takie będą różniły się ceną i marką. Gumy przeznaczone do wyspecjalizowanych zadań muszą spełniać określone kryteria. Nie wygląd jest tutaj ważny, ale skuteczność. Gumka powinna dokładnie zbierać barwnik, grafit czy tusz, nie naruszając przy tym struktury samego podłoża. Powinna wycierać dokładnie, ale tylko to, co sobie życzymy.

Każdy z profesjonalnych użytkowników ma pod tym względem własne doświadczenia i preferencje nabyte w trakcie praktyki. W zasadzie gumki różnią się między sobą pod dwoma głównymi względami. Pierwszy i podstawowy wyróżnik polega na tym, że miększe gumki przeznaczone są w zasadzie do ołówka i technik suchych, takich jak kredki, a twardsze ścierają tusz i atrament.

Najbardziej klasyczne gumki kauczukowe, podobne do naszych dawnych gumek myszek, zbierają najlepiej ołówek z kalki, na papierze już trochę go rozmazując. W tym celu najlepiej używać gumek z tworzyw sztucznych, chociaż jeśli chodzi o brystol i ołówek, wszystkie mogą pozostawić smugi .Dlatego do zbierania ołówka lub kredki z kartki nadają się tak zwane gumki chlebowe o konsystencji plasteliny, które nie ścierają nałożonej warstwy, ale odsączają barwnik. Grafit po prostu wsiąka w nie. Wszystkie te miękkie posiadają fabryczny kolor szary lub niebieski, czasem przypominają nasze zwykłe szare mydło. Inne barwy zarezerwowane są dla gumek twardszych, do tuszu czy atramentu.

Każda z firm używa dla swoich produktów określonego koloru, niebieskiego, zielonego lub żółtego. Ich działanie sprawdza się do dwóch metod: rozpuszczają tusz za pomocą wchodzących w skład rozpuszczalników, albo, zbudowane z mikro granulek sztucznego tworzywa, zbierają wierzchnia warstwę, podobnie jak papier ścierny, ale używa się jej przy rysunkach z tuszem. Kreślarze często wykonują wstępny szkic ołówkiem, który potem uzupełniają tuszem.

Drugim rodzajem klasyfikacji, nawet bardziej interesującym użytkownika, są typy gumek w zależności od funkcjonalnego kształtu i wzorów mogących pomagać przy zastosowaniu przy pracy. Tutaj wyróżniają się na przykład w drewnianych oprawach, podobne do ołówków. Gumki takie mają specjalne wymienne wkłady, które można nawet temperować.

Nowością i ciekawostką, rzadka na rynku, bo przeznaczona do profesjonalnych użytkowników, nie stosujących techniki komputerowej, są obrotowe gumki elektryczne z różnymi typami wkładów. Zaopatrzona w baterię z ładowarką obudowa obraca wkładem, który ściera mechanicznie, pełniej i dokładniej, a do tego bardziej precyzyjnie, ponieważ nie wymaga poruszania ręką.

Już tylko z tego krótkiego przeglądu widać, jak wiele może być odmian tak niepozornego artykułu i jak wiele można stawiać wymagań w związku z jego zastosowaniem. Najtrudniejsze dla producentów jest chyba pogodzenie uniwersalności ze specjalistycznym zastosowaniem. Z kolei użytkownicy muszą kierować się przede wszystkim własnym doświadczeniem w wyborze między wzorami i typami materiałów.

Hurtownia Papiernicza
PAPIRUS Tadeusz Modrzyński
ul. Ostrowska 112, 63-700 Krotoszyn
tel./fax 062 725 78 80
realizacja: Intelis Media 2008
odwiedzin: 0001013