Ciekawostki

Puzzle znaczy łamigłówka
[źródło: Papierniczy Świat]

Nazwa puzzle pochodzi z angielskiego i oznacza: zaintrygować, zagadka, łamigłówka. Puzzle to ogólne określenie różnych łamigłówek. W naszym rozumieniu puzzle nazywane są JIGSSAW PUZZLE. To pierwsze słowo to nazwa specjalnej piły, służącej do wycinania zaokrąglonych kształtów, zwanej w Polsce potocznie laubzegą. Czyli w dosłownym tłumaczeniu puzzle to ŁAMIGŁÓWKA LABZEGOWA.

Dla dzieci i dla dorosłych

Puzzlami mogą bawić się zarówno dzieci jak i dorośli. Oczywiście układanki dla dzieci mają inną tematykę i składają się z mniejszej liczby elementów. Dla najmłodszych, 2-3 letnich dzieci, przeznaczone są puzzle drewniane, złożone z kilku elementów, dla nieco starszych - tekturowe puzzle z kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów. W sprzedaży są tez zestawy, zawierające kilka ( 2-4) małych puzzli w jednym pudełku. Dzieci w wieku 9-10 lat są już w stanie układać łamigłówki 500-elementowe. Największe dziecięce układanki mają 1000 elementów ale nic nie stoi na przeszkodzie, by starsze dzieci bawiły się puzzlami przeznaczonymi dla dorosłych.

Tematyka puzzli dla dzieci obejmuje postacie z bajek i filmów oraz zdjęcia i rysunki zwierząt. Duże znaczenie ma moda, związana przede wszystkim ze szlagierowymi filmami z wytwórni Walta Disneya. Dwa lata temu dominował na rynku Król Lew, w zeszłym roku dobrze sprzedawały się puzzle przedstawiające Dalmateńczyki i sceny z filmów Pocahontas. W tym roku zapewne będzie Quasimodo i inne postacie z filmu Dzwonnik z Notre Dame, ale chyba nie uda im się powtórzyć sukcesu Simby i jego przyjaciół.

Hurtownia Papiernicza
PAPIRUS Tadeusz Modrzyński
ul. Ostrowska 112, 63-700 Krotoszyn
tel./fax 062 725 78 80
realizacja: Intelis Media 2008
odwiedzin: 0001013